E-mail: d.w.kamela@interia.pl

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zapraszamy do spędzania wakacji i weekendów w górach w KAMELI. W naszym domu wypoczynkowym z pewnością nie ma czasu na nudę  – w okolicy ośrodka znajdą Państwo wiele atrakcji.
Poniżej zamieściliśmy informacje dotyczące wszystkich ciekawych miejsc zlokalizowanych nieopodal KAMELI. Zachęcamy do zapoznania się z lekturą.
Zapraszamy!

  • TWIERDZA KŁODZKA

    atrakcje-turystyczne (22)Twierdza kłodzka i labirynty - W X wieku, w miejscu dzisiejszej twierdzy, istniał gród, który często niszczony i odbudowywany, z czasem staje się potężnym zamkiem. Zamek w czasie wojny 30-letniej zostaje poważnie zniszczony. Na jego ruinach Austriacy budują fortyfikacyjne. Fortyfikacje wzniesione przez Austriaków rozbudowuje zwycięzca wojen śląskich król pruski Fryderyk II. W końcu XVIII wieku twierdza otrzymuje dzisiejszy kształt. Od tej pory twierdza służyła jako koszary i więzienie. W okresie II-giej wojny światowej twierdza jest więzieniem dla jeńców wojennych, a od lipca 1944r. do maja 1945r. zakładem zbrojeniowym firmy AEG - produkującym nadajniki i odbiorniki radiowe dla łodzi podwodnych i rakietowych pocisków V1 i V2. Po wojnie mieszczą się tutaj magazyny wojskowe, które ulegają w latach 1956-58 likwidacji.
  • SZCZELINIEC WIELKI

    atrakcje-turystyczne (5)Szczeliniec Wielki - to najwyższy szczyt Gór Stołowych. Spękanie ławicy piaskowców ciosowych utworzyło największe w kraju "skalne miasto" złozone z ogromnej ilości oryginalnie ukształtowanych skał i skałek. Obszar ten jest ograniczony ze wszystkich stron kilkudziesięciometrowej wysokości murami skalnymi, bogato urzeźbionymi i spękanymi. Znajdują się tu najbardzie znane skały: najwyższy Fotel Pradziada będący kulminacją masywu, Wielbłąd, Kaczęta, Głowa księżniczki Emilii. W pn. części dolnego poziomu, blisko krawędzi stoliwa znajdują się najgłębsze i najciekawsze szczeliny z Diabelską Kuchnią i Piekiełkiem. Z punktów widokowych znajdujących się w rezerwacie roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Na szczyt Szczelińca prowadzą liczące 680 stopni kamienne schody. Zbudowane zostały one na przełomie XVIII i XIX w. przez Franciszka Pabla i z pewnymi przeróbkami służą zwiedzaniu do dziś.
  • WALIM I OSÓWEK

    atrakcje-turystyczne (6)Walim i Osówka (zespoły podziemnych wyrobisk) - U schyłku II wojny światowej Niemcy hitlerowskie przeniosły produkcję zbrojeniową do podziemnych wyrobisk z uwagi na niszczące naloty alianckie. Wszystkie 6 wyrobisk jest położonych dokładnie na tej samej poziomicy. Skala prac jest gigantyczna. Niektóre komory pomieścić mogą domy jednorodzinne. Można prześledzić postęp prac - odcinki wybetonowane, odcinki w trakcie betonowania oraz surowe wyrobiska w litej skale. Wyrobiska zabezpieczono dla turystów blaszanymi dachami i siatkmi. Są one oświetlone i zwiedza się je w pozycji pionowej. Dla turystów dostępne są obecnie dwa kompleksy: "Walim" przy szosie z Walimia na Przełęcz Sokolą oraz "Osówka".
  • SZCZYTNA

    atrakcje-turystyczne (4)Szczytna - to miasto położone w malowniczym krajobrazie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką. Od wschodu góruje nad miastem Szczytnik (589 m n.p.m.) z neogotyckim zamkiem zbudowanym w XIX wieku na wzór średniowiecznych zamków obronnych i znajdującą się opodal niego kamienną drogą krzyżową. Ze wzgórza roztacza się wspaniała panorama gór i miasta. Szczytna zawdzięcza swój rozwój położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Czech do Polski. Współczesna Szczytna słynie z wyrobów przemysłu szklarskiego. W miejscowej hucie szkła wykonano między innymi kryształowy serwis zamówiony z okazji koronacji królowej brytyjskiej Elżbiety II. Ze Szczytnej blisko jest nie tylko do uzdrowisk: Duszniki, Polanica i Kudowa, ale także do Parku Narodowego Gór Stołowych, który rozpoczyna się właściwie już na obrzeżach miasta.
  • SKANSEN W WAMBIERZYCACH

    atrakcje-turystyczne (20)Skansen i mini zoo w Wambierzycach - Skansen to okazały kompleks budynków muzealnych z niezliczoną liczbą eksponatów. Staroci są tysiące. Są tu zarówno drobne sprzęty domowe jak i wyposażenia wnętrz izb mieszkalnych, warsztatów pracy - kuźnia, stolarnia, warsztat szewski itp. W skansenie są również stare wozy i sanie oraz ciekawa kolekcja uprzęży na konie, woły i krowy. W skansenie można zobaczyć także prawdziwy chodnik górniczy ze zbiorem lamp karbidowych. Całość otoczona jest zielenią oraz zagrodami ze zwierzyną i ptactwem. Z pośród zwierząt znajdujących się tutaj należy wymienić: jelenia, daniela, sarnę, strusia, bażanty, jastrzębie.
  • RUCHOMA SZOPKA W WAMBIERZYCACH

    atrakcje-turystyczne (3)Ruchoma szopka w Wambierzycach - Jej twórcą był mieszkaniec Wambierzyc Longinus Wittig. W czasie 28 lat do 1882 r. wyrzeźbił ogromny zespół około 800 figurek z drewna lipowego, z których ok. 300 poruszanych jest mechanizmem zbliżonym do zegarowego. Twórcą mechanizmu był również Wittig, z zawodu ślusarz. Bardzo rozbudowana jest dekoracja architektoniczna szopki, przypominająca okoliczny krajobraz. Oprócz scen i postaci biblijnych w szopce są sceny i figurki typowe dla okolic Wambierzyc w XIX w. w tym scena z kopalni węgla kamiennego.
  • POLANICA ZDRÓJ

    atrakcje-turystyczne (10)Polanica Zdrój - W Parku Zdrojowym, w okazałym pawilonie z 1913 roku znajduje się pijalnia "Wielkiej Pieniawy", z której prowadzi przejście do hali spacerowo - koncertowej, gdzie często odbywają się koncerty muzyki uzdrowiskowej. Do tego kompleksu przylega, dobudowany w 1925 roku Teatr Zdrojowy im. Mieczysławy Ćwiklińskiej, wybitnej aktorki, która w latach 60-tych występowała kilkakrotnie na tej scenie. Obecnie tworzone jest w nim Międzynarodowe Centrum Konferencyjno - Kulturalne. Przy głównej alei stoi szpital uzdrowiskowy "Wielka Pieniawa" wybudowany w 1906 roku. Z pijalni kierujemy się główną aleją parkową w górę. Po lewej stronie tryska fontanna, która posiada dwa programy - całodobowy i pokazowy. O zmierzchu podświetlana jest szesnastoma kolorowymi lampami i tworzy w rytm muzyki i oświetlenia figury tryskające z 726 dysz na wysokość 12 metrów. Fontanna jest czynna w okresie letnim od 1 maja do 30 września. Wieczorne pokazy cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
  • MUZEUM ŻABY

    atrakcje-turystyczne (11)Muzeum żaby w Kudopwie Zdrój. W roku 2002 zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby, które znajduje się przy Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Celem utworzenia tego nietypowego muzeum było wyeksponowanie przedmiotów codziennego użytku wiążących się w sposób pośredni lub bezpośredni z wizerunkiem płazów a w szczególności żab. Jednocześnie prezentowane eksponaty mają na celu przybliżenie idei ochrony płazów oraz działań jakie w tym celu zostały podjęte lub będą podejmowane. Muzeum posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z blisko 20 krajów świata i 6 kontynentów. Z uwagi na ciągłe powiększanie kolekcji, prosimy wszystkich zainteresowanych o przekazywanie kolejnych przedmiotów z wizerunkiem żaby, które staną się eksponatami w naszym muzeum.
  • MUZEUM PAPIERNICTWA W DUSZNIKACH ZDRÓJ

    atrakcje-turystyczne (16)Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdrój - W salach budynku głównego papierni prezentujemy historię papieru i papiernictwa na świecie, w Polsce i na Śląsku. Uzupełnieniem głównych tematów ekspozycji są wątki ściśle związane z historią papiernictwa dotyczące materiałów pisarskich poprzedzających wynalazek papieru, techniki drukarskiej oraz wyrobów papierowych. W przyziemiu papierni odbywa się pokazowa rękodzielnicza produkcja papieru, prowadzona w oparciu o zrekonstruowane i historyczne urządzenia pozyskane z modernizowanych fabryk papieru. Pokryte polichromią sale pierwszej kondygnacji strychowej udostępnione są zwiedzającym podczas wystaw czasowych. W pawilonie na dziedzińcu muzealnym prezentowana jest wystawa nt historii drukarstwa.
  • MUZEUM GÓRNICTWA W NOWEJ RUDZIE

    atrakcje-turystyczne (17)Muzeum Górnictwa w Nowej Rudzie - na byłym polu górniczym Piast kopalni Nowa Ruda udostępniono do zwiedzania 700 m podziemnych wyrobisk górniczych i XIX wieczny kompleks obiektów przemysłowych. Można tu zapoznać się z bogatą, ponad 500-letnią historię górnictwa węglowego w regionie.
  • MUZEUM BAJEK

    atrakcje-turystyczne (7)Muzeum bajek w Kudowie Zdrój - intencją muzeum jest ocalenie od zapomnienia i uświadomienie wszystkim jaką ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa zabawka. W Bajce zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkarskie, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką. Eksponaty prezentowane są w specjalnych gablotach, których wnętrza zostały zaprojektowane i wykonane przez plastyków Hannę i Małgorzatę Kopytko oraz scenografa Monikę Lucińską.
  • KUDOWA ZDRÓJ

    atrakcje-turystyczne (9)Kudowa Zdrój - Sercem Kudowy jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy. Założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, powiększony w pocz. XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju. Wejście do Parku stanowi kamienna kaskada schodów, wzdłuż której płynie strumień wody, ginący pod ziemią. Przy wejściu wznosi się uzdrowiskowy budynek Pijalni połączony z Salą Koncertową. Wnętrze tej rotundy zdobią obrazy A. Von Molnara. Drzewostan parkowy tworzą wszystkie znane gatunki drzew oraz okazy egzotyczne: agawy, kaktusy, opuncje, draceny i saganowce. Zachwycające nas swym pięknem układane każdej wiosny kwiatowe dywany oraz ukryte w głębi Parku krzewy różeczników (rododendronów), których głowy pochylają się w czerwcu pod ciężarem kwiatów.
  • KOPALNIA ZŁOTA W ZŁOTYM STOKU

    atrakcje-turystyczne (19)Kopalnia złota w Złotym Stoku - Trasa turystyczna została wytyczona w dwóch historycznych sztolniach: "Sztolni Gertrudy" i "Sztolni Czarnej Górnej". Zwiedzanie odbywa się pod opieką przewodnika w grupach liczących nie więcej niż 40 osób. Należy zaopatrzyć się w ciepłe ubiory, ponieważ temperatura w kopalni jest stała i wynosi przez cały rok 7° C. Część chodników możemy zobaczyć tylko z łodzi, gdyż zostały one zalane wodą na skutek wybudowania tu tamy. W części sztolni udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze (znalezione w kopalni) i hutnicze (m.in.: piec muflowy, w którym wytapiano złoto).
  • KAPLICA CZASZEK

    atrakcje-turystyczne (1)Kaplica Czaszek w Czermnej - jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono prawdziwymi czaszkami i kośćmi. Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ciekawsze okazy czaszek, ongiś leżące na ołtarzu, umieszczono w szklanej gablocie. Znajdują się tam czaszka ks. Tomaska (zmarłego w 1804, umieszczona tam zgodnie z jego ostatnią wolą), grabarza Langera, wójta Czermnej i jego żony. Obok leżą przedzurawione czaszki dwóch żołnierzy zabitych bronią białą, kość udowa wysokiego (ok.2 m) Szweda i charakterystycznie zbudowana Tatara, a także czaszki ze zmianami chorobowymi i źle zrośnięte kości kończyn. Wśród piszczeli, czaszek, ułożonych warstwami przy ścianach kaplicy znajdują się dwie rzeźby aniołów: jeden z trąbą (pod nim napis: "Powstańcie z martwych"), drugi z wagą (z napisem: "Pójdźcie pod sąd"), na środku ołtarz z barokowym krzyżem..
  • KALWARIA W WAMBIERZYCACH

    atrakcje-turystyczne (21)Kalwaria Wambierzycka - Uzyskała swoją nazwę gdy ówczesny właściciel Wambierzyc Daniel von Osterberg przystąpił w latach 1683-1709 do realizacji olbrzymiego założenia pielgrzymkowego. Rozpoczęto je od wytyczenia ścieżek pątniczych na wzgórzu Kalwarii i sąsiednich. Kalwarię realizowali artyści czescy. Realizacja Kalwarii połączona była z przebudową całej miejscowości. W latach 1769-77 wzniesiono monumentalne schody stanowiące oś całego założenia. Większość kaplic istniejących obecnie pochodzi z czasów przebudowy w XVIII/XIX w. natomiast figury w kaplicach i reszta wystroju pochodzi w większości z XIX i XX w. W efekcie prac prowadzonych w Wambierzycach powstało jedno z największych w Europie założeń kalwaryjnych obejmujące ok. 150 kaplic i stacji.
  • JASKINIA NIEDŹWIEDZIA W KLETNIE

    atrakcje-turystyczne (18)Kletno - Jaskinia Niedźwiedzia - znajduje się w Masywie Śnieżnika na Ziemi Kłodzkiej, powyżej wsi Kletno, na wysokości ok. 800 m. Jest to najdłuższa jaskinia Sudetów - liczy około 2500 m korytarzy. Znaleziono tu olbrzymie ilości kości zwierząt, w większości gatunków już wymarłych. Od licznych kości niedźwiedzia jaskiniowego wzięła swoją nazwę. To aktualnie 13 co do długości polska jaskinia. W roku 1983 część korytarzy udostępniono dla turystów. Na trasie o długości ok. 350 m wykonano oświetlone wygodne chodniki i schody. Szczególnie piękna jest Sala Pałacowa - można zobaczyć stalaktyty, stalagmity, misy martwicowe, kaskady, draperie i inne formy jaskiniowe. Grota powstała w pięknych białych marmurach, ale nacieki mają wiele barw od bieli po odcienia czekoladowe
  • DUSZNIKI ZDRÓJ

    atrakcje-turystyczne (15)Duszniki Zdrój - Do oddalonego od miasta parku można dojść Aleją Chopina wiodącą wzdłuż Bystrzycy pośród starych i nowych pensjonatów . Jedna z atrakcji parku to tryskająca na wysokość 40 metrów fontanna Gigant. W letnie weekendy jest kolorowo iluminowana, co w połączeniu z manipulacją wysokością wody i podkładem muzycznym daje niesamowity efekt. W centrum parku stoi niewielki dworek Chopina, gdzie w sierpniu odbywaj się koncerty w ramach festiwalu chopinowskiego, a także nastrojowe nocne recitale przy świecach, zwane Nokturnami. Warto rzucić okiem na spiżowy pomnik przed dworkiem przedstawiający zamyślonego kompozytora. W odległości w kilku kroków wznosi się gmach pijalni: można tam skosztować musującej Pieniawy Chopina i Zimnego.
  • BŁĘDNE SKAŁY

    atrakcje-turystyczne (13)Błędne Skały - Rezerwat krajobrazowy o powierzchni 21,14 ha, który tworzy ławica piaskowców ciosowych zalegająca na wysokości 852 m. Cała ławica spękana jest siecią regularnych, szeroko rozwartych szczelin, osiągających głebokość 6-8 m. Tworzą one malowniczy labirynt skalny powstały na skutek procesów wietrzeniowych i erozyjnych. W wyniku tych procesów powstało "skalne miasto" z wąskimi uliczkami. Występują tu piękne, dobrze wykształcone formy skalnych stołów, baszt, grzybów, tuneli, z których wiele ma własne nazwy np.: "Skalne Siodło", "Kurza Stopka", "Labirynt", "Tunel", "Wielka Sala". Na terenie Błędnych Skał znajduje się punkt widokowy, na platformie o nazwie "Skalne Czasze". Widoczny stąd jest m.in. Szczeliniec Wielki i Mały, Broumovska Vrchovina, miejscowość Machov, a przy dobrej widoczności zobaczyć możemy także Karkonosze!
  • BAZYLIKA W WAMBIERZYCACH

    atrakcje-turystyczne (8)Bazylika Wambierzycka - Pierwsze wzmianki o kościele pojawiają się w 1418 r. Do bazyliki prowadzą monumentalne, szerokie schody kamienne składające się z 33 stopni co nawiązuje do wieku Chrystusa oraz piętnastu dodatkowych stopni, które symbolizują wiek Maryi w jakim urodziła Jezusa. Fasada Kościoła posiada bogate dekoracje składające się z wielu figur przedstawiających świętych oraz w górnej części ze sceny koronacji Maryi przez Trójcę Świętą, pod którą znajduje się herb cesarstwa Habsburgów. Elewacja kościoła jest iluminowana rzędami żarówek umieszczonych wzdłuż gzymsów i krawędzi. Wewnątrz kościoła znajduje się bardzo bogate i cenne wyposażenie barokowe. W ołtarzu głównym z 1720 r. umieszczona jest gotycka figurka MB z Dzieciątkiem, zwana Wambierzycką z 2 połowy XIV w. Szczególnie cennym elementem wyposażenia jest barokowa ambona z 1723.
  •  

Top of Page